מלר"ז בשיתוף המשרד להגנת הסביבה | 20 ינואר 2021

כנס הרעש הארצי השלישי "ערים שקטות"

מלר"ז, בשיתוף אגף הרעש והקרינה במשרד להגנת הסביבה , אירחה את הכנס הארצי ה-3 במספר בנושא "ערים שקטות" לראשונה בזום. הכנס התקיים ב 20.01.21 בהנחייתו/ם של פרופ' סטיליאן גלברג מנהל האגף וחיליק רוזנבלום, מזכיר העמותה. בכנס זה התכנסו נציגים רשמיים המומחים בנושא הרעש ממגוון תחומים כגון תחום הרפואה, הוטרינריה, התעופה, חוק ומשפט ועוד.

מלר"ז שיוזמת את כנסי הרעש הארציים מתכננת עם אגף הרעש במשרד להגנת הסביבה את כנס הרעש הרביעי שיתקיים ב-20.1.22 בשאיפה שבכנס זה יתארחו מומחים מהעולם ומכנס הרעש הארצי הוא ייהפך לכנס הרעש הבינלאומי.

את דברי הפתיחה נשא מר מאיר סגל, יו"ר מלר"ז בהתנדבות משנת 2007, על החשיבות העליונה בצורך באכיפת שימוש בחומרים איכותיים ותקניים, נהלי תקן ובדיקות מוסמכות ומחמירות למניעת רעש וקרינה, וקרא לאגף הקרינה והרעש להציב כמטרה ולקבוע הסמכה בקביעת תקנים ומבחנים להיתרים בנושא. בנוסף, הציג את העמותה כמוקד הרעש היחידי בישראל הנותן מענה ופתרונות צמצום מטרדי רעש לכלל האזרחים.

גב' גלית כהן – סמנכ"לית בכירה לתכנון ואסטרטגיה במשרד להגנת הסביבה. גברת כהן אחראית לתחומים של תכנון סביבתי, בנייה ירוקה, תכנון אסטרטגי, מניעת רעש וקרינה ויחסים בינלאומיים. בכנס הדגישה גלית על התפקיד התכנון הסביבתי במניעת רעש ומבנה מערך התכנון הסביבתי בממשלה, וכיצד אפשר למנוע את הרעש באמצעות מערכת התכנון.

פרופ' סטיליאן גלברג, מנהל אגף הקרינה והרעש במשרד להגנת הסביבה כבר משנת 1990, בעל תואר ראשון ושני בהדסת כורים גרעיניים ודוקטורט בפזיקה גרעינית,הרחיב על המטרות והיעדים של האגף למניעת רעש וקרינה מייננת ובלתי מייננת, פירט על המושג רעש, והציג את הצבת הרעש כאחד הסיכונים הסביבתיים המרכזיים לבריאות הציבור על פי ארגון הבריאות העולמי.

ד"ר משה רפלוביץ, רופא וטרינרי ראשי ומנכ"ל השירותים הוטרינריים בגוש דן, לשעבר יו"ר ארגון הרופאים הוטרינריים ברשויות המקומיות בישראל. רופא ורטרינרי רשותי מזה כ 30 שנה ובמשך שנים רבות שימש כיועץ הוטרינרי של מרכז השלטון המקומי. בכנס הרחיב על מפגעי הרעש הנובעים מבעלי חיים, בעיקר מכלבים וכיצד רופא וטרינרי מקומי יכול לסייע במפגעי רעשים אלו.

אל"מ (במיל') עו"ד נרי ירקוני, מומחה לתעופה, שימש בעבר כטייס קרב וטייס מסחרי. שימש בעבר גם כחוקר תאונות אוויר, פרקליט מחוזי בצה"ל וראש מנהל התעופה. בעל תואר ראשון ושני במשפטים. בכנס הרחיב עו"ד נרי ירקוני על רעש של מטוסים בהתמקדות על שדה חלופי לנתב"ג (רמת דוד) בהקשר של רעש.

מר חיליק רוזנבלום – מזכיר עמותת מלר"ז. יו"ר העמותה משנת 2000. שימש כמנהל המחלקה לאיכות הסביבה ברמת גן-בני ברק במשך כשלושים שנה, וכמנהל המחלקה לתרבות הדיור ברמת גן.

יו"ר העמותה לחקר הגורם האנושי בתאונות דרכים. בכנס הרחיב על פעילות עמותת מלר"ז ומייסדיה, ועל החוק למניעת מפגעים תשכ"א – "חוק כנוביץ" משנת 1960.

אינג' דורון עין אלי – מהנדס חשמל ואלקטרוניקה. מעל 20 שנות נסיון מקצועי והתפשטות גלים בציוד קצה ובתחום בדיקות אלקטרו אקוסטיות בציודי הקצה. מרכז בכיר למניעת רעש במטה המשרד להגנת הסביבה באגף מניעת רעש וקרינה. דורון הרחיב בכנס על פוטנציאל השימוש בחיישני רעש לניטור סביבתי

סנ"צ מאיר לנקרי – משרת מזה כ 30 שנה במשטרת ישראל. ראש המדור להגנת הסביבה. דיבר על כמות מפגעי הרעש בישראל אשר בעליה מתמדת, וכך גם כמות התלונות המוגשות למשטרת ישראל מדי שנה. בנוסף הרחיב על נהלי המשטרה באכיפת מטרדי רעש ועל כמות האירועים ההולכת וגדלה אשר דורשת את התערבות המשטרה.

שמואל מלכי – יועץ אקוסטי ומנכ"ל חברת מלכי שמואל אלקטרו אקוסטיקה. משמש כאוסטיקאי הראשי של מלר"ז ויועץ אקוסטי במתחם גני התערוכה בתל אביב , לאודיטוריום בכפר הנוער בן שמן, אודיטוריום בית חולים השרון בפתח תקוה ולפארק טרמינל באילת. בכנס פירט מלכי בהרחבה על אופי מדידת הרעשים ועל הצד המעשי כמודד רעש.

אינג' רועי גוטליב – ראש תחום מניעת רעש באגף לאיכות הסביבה מ משנת 2016. בעל תואר ראשון כמהנדס אלקטרוניקה ותואר שני במנהל עסקים. רועי ענה על שאלות שהעלו משתתפים בכנס והרחיב לאחר מכן על מדידות השוואתיות בין אוטובוסים ממונעי חשמל לממונעי דיזל והראה שלפי הממצאים הרעש הנובע מאוטובוס חשמלי בתוך העיר נמוך משמעותית מאוטובוס ממנוע בדיזל ובנוסף הציג המלצות ליישום.

פרופ' יונה קרוננברג – רופא מומחה מנתח אף-אוזן-גרון וראש. ניהל במשך 20 שנה את מחלקת אא"ג במרכז הרפואי שיבא. מומחה בשטח השמיעה והסחרחורת והיה מהמובילים בעולם לפיתוח שתל השבלול לחירשים והראשון שביצע ניתוחים בארץ בתחום זה. מאז 1986 פוסק בועדות ערר של המוסד לביטוח לאומי. בכנס הרחיב על המבנה האנטומי של האוזן ועל הנזקים הרבים שעלול הרעש לגרום בגוף האדם.

עוה"ד אריאל אלסנר – יועץ משפטי בכיר בתחום הרעש, עוסק כ 17 שנים בתחום השמפט הסביבתי. מתמחה בתובענות יצוגיות וליטגציה משפטית. הציג את מוקד הרעש של מלר"ז, טיפול עורך הדין באזרחים הסובלים מסוגי רעש שונים, את החקיקה הקיימת, וביחוד את חשיבותם של מכתבי ההתראה ושל צוי המניעה הזמניים (במקרה של תביעה)

דמיטרי קרבל – מרכז בכיר מ 2012 למניעת רעש במחוז ירושלים במשרד לאיכות הסביבה. משמש כ-מ"מ ראש אגף חירום במשרד להגנת הסביבה. מוסמך בניהול ומדיניות משאבי טבע וסביבה, האוניברסיטה העברית. מר קרבל נתן סקירה על האכיפה של המשרד להגנת הסביבה בכל הקשור לרעשי בניה בשעות הלילה.