חיליק רוזנבלום

תמונתי-עם-ראש-מכופף-1920w

שמי חיליק רוזנבלום, נשוי באושר ואב לחמישה ילדים וסב לחמישה נכדים. הרקע המקצועי שלי קשור כולו לעולם הסביבה והיחסים שבין בני אדם. שימשתי כמנהל המחלקה לתרבות הדיור בעיריית רמת גן כשלושים שנה, במקביל הקמתי וניהלתי את היחידה האזורית לאיכות הסביבה רמת גן – בני ברק ופעלתי כיו"ר פורום כל היחידות הסביבתיות בישראל וכן כיו"ר עמותת מלר"ז בהתנדבות וכמנכ"ל עמותת מלר"ז כעשרים שנה. בהשכלתי אני משפטן, עובד סוציאלי, למדתי גיאוגרפיה לתואר שני והוסמכתי כמגשר.

כמומחה מוביל במדינה בתחום הרעש הקמתי במלר"ז את מוקד הרעש היחיד במדינה הנותן שירות לכל אזרחי המדינה בפתרון בעיות ומטרדי רעש. קידמתי את הידע והחקיקה בתחום הרעש ובכלל זה עריכת ימי עיון ארציים בנושא הרעש בשיתוף אגף הרעש במשרד להגנת הסביבה. עם פרישתי ממלר"ז הקמתי את: המרכז הארצי לשמירת הסביבה כגוף פרטי בבעלותי. במסגרת מרכז זה הקמתי את מוקד הרעש הארצי.

מוקד הרעש הוקם לאחר הכרותי רבת השנים עם כלל הגופים הפועלים בתחומי הרעש בישראל ובכלל זה – המשרד להגנת הסביבה על כל מחוזותיו והיחידות הסביבתיות (שימשתי יו"ר הפורום הארצי של היחידות הסביבתיות למעלה משלוש שנים), המחלקות לתרבות הדיור, משטרת ישראל, הרשויות המקומיות ואקוסטיקאים רבים. אני מכיר היטב את החקיקה וחלק נכבד מהפסיקה בתחום הרעש.

המוקד הוא הגוף היחיד במדינת ישראל הנותן שירות הוליסטי לכל בעיות הרעש. אנו דנים בסוגי בעיות הרעש ומפרסמים את בעיות הרעש שבטיפולנו בעילום שם של מקבל הרעש הפונה אלינו מעת לעת (או בראשי תיבות, כמו ח.ר.) , למען ידע הציבור על סוגי הבעיות

ושכ..ו..ל…ן פתירות, אם הטיפול מתבצע בשת"פ עמנו ובהתמדה!

מי עוד בצוות מוקד הרעש?

בצוות לוקחים חלק אקוסטיקאים, עורכי דין, מתכננת סביבתית ופסיכולוגית – כולם בעל ניסיון רב של עשרות שנים + יועץ מחשוב. לאקוסטיקאים ולמתכננת הסביבתית יש ניסיון רב בדיונים בוועדות שונות ובבתי המשפט.

1

מהו המרכז הארצי לשמירת הסביבה?

רעש על פי הויקיפדיה הינו צליל בלתי רצוי הגורם להפרעה.
כאן תקראו גם ביתר פירוט על נזקי רעש אקוסטי, רעש במוזיקה, רעש בפיזיקה, מנגנונים פיזיולוגיים ועצביים, רעש במקורות היהודיים ועוד.

2

האם יש חקיקה האוסרת על יצירת רעש?

יש חקיקה ענפה והעיקרית היא:
א. החוק למניעת מפגעים, תשכ"א -1961 (2) -לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי-סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עלול (כתובה בחוק המילה עשוי – שיניתי לעלול – ח.ר.) להפריע, לאדם המצוי בקרבת-מקום או לעוברים ושבים.
ב. תקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) התשנ"ג – 1992
ג. תקנות רישוי עסקים (התקן מד-רעש)
ד. צו סדר הדין הפלילי (עבירות קנס-מניעת רעש) התש"ס-2000
ה. חוק למניעת מפגעים סביבתיים (תביעות אזרחיות) התשנ"ב – 1992

3

מה נמצא באתר המשרד להגנת הסביבה לגבי רעש?

4

האם יש חקיקה האוסרת על יצירת רעש?

יחידת המדידה היא דציבל

דציבל (Decibel) היא יחידת מידה חסרת ממדים המשמשת להשוואה בין שני משתנים פיזיקליים, בדרך כלל רמות הספק חשמלי. לוגריתמית לפי בסיס 10, כלומר, מודדת את הלוגריתם לפי בסיס 10 של היחס בין שני הספקים.

ולפי הויקיפדיה.

5

האם כל רעש הוא פתיר? האם ניתן להפסיקו?

תשובתנו מניסיוננו רב השנים: כן, חד משמעי!

אם רעש נכנס לביתך, לבית העסק שלך בניגוד לרצונך – ניתן למנעו ולעתים ניתן למנעו חלקית או רק להפחית את עוצמתו.

לדוגמא:

  1. משחקי תלמידים בבית ספר מהבוקר עד הלילה ללא הגבלה, יוגבלו מ-08.00 בבוקר עד 14.00 ומ-17.00 עד 21.00.
  2. כלבים בגינת הכלבים שפועלת ללא הגבלה – יוצבו שלטים לגבי הגבלת שעות השימוש בגינה.
  3. רעש ממכונת הכביסה, הוסכם עם השכנה המרעישה שהמכונה לא תופעל אחרי השעה 22.00.
  4. במקרים מסוימים יש לבצע מיגונים אקוסטיים למתקנים ציבוריים שונים שמטרידים את האזרחים: שדות תעופה, כבישים, בתי ספר, גינות כלבים, מתקני תנועות נוער וכיו"ב.

פנו אלינו בכתב ונייעץ לכם במהירות האפשרית להפסיק את המטרד!

6

מהם סוגי הרעש העיקריים?

נבחין בין שני סוגי רעש עיקריים:
א. רעש במקומות עבודה
ב. רעש סביבתי

אנו עוסקים ברעש סביבתי ומכאן תשובתנו כי רעש סביבתי הוא בדרך כלל:

רעש מזגנים, בניה, שיפוצים, בעלי חיים, רכב, מטוסים, רכבות, בניית רכבת קלה וכבדה, טיפות מים של מזגן מטפטף, רעש שכנים מכל סוג, רעש מעליות, משאבות, שערים, רעש כל ציוד בבית המשותף וכל רעש העולה על דעתכם.

7

מהם שלבי הטיפול העקרוניים במטרדי רעש על פי המלצתנו?

  1. בקשה שלנו טלפונית או בכתב ליוצר המטרד.
  2. משלוח התראת עו"ד ליוצר המטרד.
  3. הגשת תביעה משפטית (למטרד חדש יש להגיש גם צו מניעה)

לגישתנו:

יוצר המטרד הוא האיש המפעיל את מקור הרעש אך גם בעל המקום או מנהל המקום שותף ליצירת המיטרד בעודו משתכר מהשכרת המקום ליוצר המיטרד. לדוג' שוכר נכס ובעל נכס, מנהל בית ספר וראש העיר/מועצה, מנהל מועדון מרעיש ובעל המועדון.

8

האם כדי לטפל בבעיות רעש חובה לבצע לפני כן מדידת רעש?

ממש לא חייבים לבצע מדידת רעש או להביא ראיות / הוכחות כלשהן, אפילו לא הקלטות וצילומים. בשלב ראשון הראיה החשובה והיחידה היא האוזניים שלנו ותחושותינו הסובייקטיביות. ראיות והוכחות יש להביא לקראת הגשת תביעה משפטית.
9

מהן דרכי הטיפול אצלנו?

א. התייעצות

אנחנו מייעצים בכתב כנגד שאלה שתועבר אלינו בכתב. אנו משתדלים להשיב תוך 10 ימי עבודה.
עלות הייעוץ 77 ₪. יש למלא טופס זה.
התייעצות משנית נוספת באותו ענין מחייבת מילוי טופס התייעצות ותשלום 77 ש"ח בביט או בהעברה בנקאית.

ב. שלב נוסף

לפני מעורבות משפטית של עו"ד הוא מעורבות שלנו כמשפטנים וכמייעצים: שלב זה מתבטא בבקשה מיוצר המטרד, במשלוח מכתב בקשה ליוצר הרעש או קיום שיחה טלפונית עם יוצר הרעש:

עלות טיפול זה הוא 340 ₪ והוא נמשך עד עשרים ימי עבודה.

אם עלינו לעזור בעניין מסוים ליותר מאדם אחד כמו ועד בית, או קבוצת אנשים יש להוסיף 170 ₪ לעלות הטיפול בגין כל אדם נוסף ששמו יוזכר ולוודא כי הנציג הנוסף יהיה שותף (על ידכם) בכל ההליך. יש למלא טופס זה.

אם יוצר מקור הרעש מעונין/לא מעונין לשתף פעולה ומגיב

ומחזיר לנו תשובה כלשהי ועלינו ללמדה ולחזור למקבל הרעש, מתקיים בשפתנו "פינג פונג" בין הצדדים. אין לנו מערך גביה, לכן את הסכום יש להעביר מראש לחשבון הביט.

עלות טיפולנו בכל שלב משלבי הפינג פונג הוא 340 ₪ שיש לשלם מראש.

אם לאחר פעילותנו יש צורך בהתייעצות משנית יש למלא טופס התייעצות ולהעביר 77 ש"ח בביט או לחשבון הבנק.

ג. טיפול משפטי ראשוני על ידי עו"ד לצורך הכנת ההתראה/ות.

בשלב ראשון אנו מכינים את החומרים לעוה"ד, מוודאים שהכנתם את כל החומרים כנדרש ומעבירים את הטופס לעוה"ד + העתק אליכם.

מאותו רגע נוצרים יחסי עו"ד – לקוח. בהעברת החומרים לעוה"ד אתם מקבלים עותק + את מספר הטלפון שלו והקשר מרגע זה הוא אך ורק ביניכם – אני מדגיש, רק ביניכם ובין עורך הדין. עורך הדין בודק את החומרים, משוחח עמכם, שולח לכם ייפוי כוח לחתימה ומכין טיוטת התראה כנגד יוצר המטרד. ההתראה מועברת מעוה"ד אליכם לאישור.

עלות הכנת ההתראה: אם מדובר אך ורק ליוצר הרעש העלות היא 560 ₪. אם יש צורך לשלוח התראה לאדם נוסף כמו לבעל הנכס או למנהל בית הספר יוצר הרעש וגם לראש העיר, יש להוסיף 280 ₪ בגין ההתראה הנוספת. משך הטיפול עד 20 ימי עבודה.

אם עלינו לעזור בעניין מסוים ליותר מאדם אחד כמו ועד בית, או קבוצת אנשים יש להוסיף 280 ₪ לעלות הטיפול בגין כל אדם נוסף ששמו יוזכר ויחתום גם הוא על ייפוי כוח כלפי עוה"ד. עליכם לוודא כי הנציג הנוסף יהיה שותף (על ידכם) בכל ההליך. אין לנו מערך גביה, לכן את הסכום יש להעביר מראש לחשבון הביט.

אם יוצר מקור הרעש מעונין/לא מעונין לשתף פעולה ומגיב ומחזיר לנו תשובה כלשהי ועלינו ללמדה ולחזור למקבל הרעש, מתקיים בשפתנו "פינג פונג" בין הצדדים.

עלות טיפולנו בכל שלב משלבי ה"פינג פונג" הוא 500 ₪ שיש להעבירם לחשבון ה"BIT". לשליחת התראה ע"י עו"ד.

אם לאחר טיפול עורך הדין הנכם מעוניינים לבצע התייעצות משנית

יש למלא טופס התייעצות ולהעביר בביט או לחשבון הבנק 77 ש"ח.

ד. מסירת ההתראה/ההתראות:

יש חובה לתת את ההתראה ליוצר המטרד ולתעד זאת.

אנו ממליצים להוסיף 120 ₪ לעניין זה ועוה"ד יהיה אחראי על מעקב משלוח ההתראה ומסירתה באמצעות חברה המומחית במסירת התראות שגם מבצעת מעקב אונליין אחרי ההתראה ומביאה אישור על המסירה. החברה מתחייבת לנסות לאתר את יוצר המטרד לפחות 3 פעמים ואם היא איננה מצליחה היא מתחייבת להדביק את ההתראה על דלת יוצר מטרד ולהביא תיעוד לעניין פעולתה. משך פעולתה כ-10 ימי עבודה.

ה. הכנת תביעה:

קורה לעתים נדירות שכל ההתראות והתכתובות לא נותנות מענה ויש צורך להביא את יוצר הרעש לבית המשפט. אם מדובר במקור רעש חדש ש"נולד" לא מכבר יש צורך להגיש צו מניעה ומיד לאחר מכן (תוך שבעה ימים) כתב תביעה. צו המניעה הוא פעולה דחופה ומכילה את רוב פרטי כתב התביעה למעט דיונים פחות דחופים כמו דיון בהחזר הוצאות, תביעות נזיקין ועוד.

הגשת תביעת צו מניעה שיש לבצע בדחיפות תעלה 4,800 ש"ח וכמו כן יש להגיש את כתב התביעה בעלות של 9,900 ₪. תביעות אזרחיות ניתנו להגשה רק אם ניתן להראות בוודאות כי המיטרד נוצר מיוצר מיטרד מסוים שרואים את ציודו הספציפי ואקוסטיקאי יכול להעיד על כך כעד מומחה לענין זה. לא יוחל הליך תביעה ללא ראיות (הוכחות חד משמעיות). בגין צו המניעה יש לשלם מראש עבור הכנתו ובגין התביעה ניתן לשלם זאת ב-3 תשלומים. תשלום זה כולל ישיבה אחת בבית משפט/ישיבת מהו"ת או ישיבה אחרת. לצורך כל ישיבה על עורך הדין להתארגן בישיבה/בשיחת טלפון מוקדמת עמכם. התשלום בגין היערכות לישיבה שניה והלאה היא 1,750+ מעמ שיש לשלמה ישירות לעורך הדין טרום קיום הישיבה.

10

בדיקת רעש

הנחיות למדידת רעש ולכתיבת דוח, אתר המשרד להגנת הסביבה (הנחיות מתוך אתר אינפוספוט)

לעתים נדירות כל התהליכים המוקדמים להפסקת המטרד לא מגיעים להפסקתו ויש צורך להגיש תביעה משפטית.

בית המשפט יבקש לקבל מדידת רעש על ידי אקוסטיקאי אובייקטיבי בעל ניסיון, המבצע את הבדיקות לפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, החוק והפסיקה. האקוסטיקאי אמור להגיע להשתלמויות מקצועיות שמבצע המשרד להגנת הסביבה מעת לעת, לכייל את ציודו המקצועי. ציוד מקצועי ראוי עולה עשרות אלפי ₪ ולעתים יותר.

א. עלות בדיקה רגילה (קצרת טווח):

אם מדובר בבדיקה רגילה (לדוג': בדיקת מזגן רועש) שאליה יגיע האקוסטיקאי בדרך כלל אחרי השעה 22.00 יבצע את המדידה אחרי הכרות עם השטח (אוריינטציה), בדיקה שתימשך דקות עד שעה לכל היותר (לפי החלטת האקוסטיקאי) תעלה 1,900 ₪. דוח הבדיקה הכתוב והמודפס יכלול צילומים מהשטח, תיאור מפורט של הבדיקה, ניתוח תוצאות הבדיקה וחוות דעת כעד מומחה לבית המשפט.

אם הבדיקה תיערך בשעות מאוחרות יותר בלילה או לפנות בוקר ועד 08.00 תתומחר הבדיקה בתוספת של 30 -50 אחוז. מועד הבדיקה יתואם עם מזמין הבדיקה. דוח הבדיקה יעבור בקרת איכות ויישלח למזמין עד 14 ימי עבודה. אם הבדיקה תהיה מחוץ לגוש דן תהיה תוספת בגין נסיעות וביטול זמן של 5 ₪ לכל ק"מ נסיעה של המודד.

התשלום מבוצע מראש.

ב. בדיקה ארוכת טווח:

לעתים לא ידוע מתי מבוצע המטרד: לדוג': כלבים נובחים, הזזת רהיטים, מנוע המרעיש העובד לעתים וכיו"ב.

במקרה זה יש להציב את המכשיר בבית "מקבל הרעש" באחד החדרים. המכשיר יוצב על חצובה וימדוד את הרעש ברציפות 24 שעות או 48 שעות ויותר.

מדידה כזו תעלה 900 ₪ יותר לכל יממה. על המודד לבוא פעמיים לבית "מקבל הרעש", להרכיב את הציוד ואחרי המדידה לפרקה. מומלץ למקבל הרעש (ולעתים חובה) לא להימצא בדירה בעת הבדיקה, הכל גם מוקלט. גם כאן יש להוסיף את עלות הנסיעות וביטול הזמן ככתוב לעיל. דוח המדידה יישלח אחרי ניתוח הנתונים שהועלו תוך 14 ימי עבודה. התשלום מבוצע מראש.

ג. בדיקת רעש מתחבורה

(לינק לאתר המשרד להגנת הסביבה)

המדידה מבוצעת מטר אחד מחוץ לקירות הבית.

ד. איתור רעש

לעתים לא ניתן לזהות את המרעיש: לדוג' יש מספר מזגנים לבניין ורק אחד חורג ברעשיו. ישנו מכשיר (יקר במיוחד) אשר בתנאים מסוימים והוא יזהה בגלים מיוחדים את הרעש הבוקע מכל מזגן ויאתר את המזגן החורג. עלות בדיקה כזו תעלה למזמין תוספת של 1,900 ₪ לעלות בדיקה רגילה. לעתים ימליץ האקוסטיקאי על דרך פעולה אחרת אם לא יאתר את המכשיר החורג. בכל מקרה יש לשלם לאקוסטיקאי בגין עבודתו.

11

אי החזרת תשלום עקב הפסקת הפעילות על ידכם:

אם מסיבה כלשהי הנכם רוצים לחזור בכם מביצוע הפעילות על ידינו, תוכלו להודיע זאת לנו ולוודא שקיבלנו את ההודעה, עם זאת איננו מחזירים כספים עקב חזרתכם מביצוע פעולתנו.
12

ביטול הזמנת עבודה

לעתים מזמין בדיקת רעש או טיפול ברעש מחליט מסיבות שונות לבטל את פעולתנו. מכיוון שעם קבלת העבודה נערכנו בהנהלת החשבונות לכל ההליך ונשלחו הזמנות עבודה לבעלי המקצוע השונים, הרי שבכל הקשור לביצוע עבודה שלא על ידי האקוסטיקאי, ייגבו 350 ₪ בגין פעולתנו אם אנחנו או עורך הדין לא התחיל בעבודה. אם הותחלה העבודה לא יוחזר דבר למבטל העבודה. לגבי ביטול פעולת מדידת רעש על סוגיה, ייגבו 300 ₪ בגין פעולתנו, אם האקוסטיקאי יצא לבצע את המדידה והעבודה לא בוצעה שלא בגלל האקוסטיקאי, תיגבה 1,500 ₪ מסכום העבודה. החזרי הכספים מבוצעים ביום ה-15 לחודש שאחרי ביטול העבודה בכתב.
13

הכנת חוות דעת סביבתית

יפורט בהמשך
14

נשמח לעמוד לשירותכם!

חיליק פורשט

חיליק (יחיאל פורשט) – הינו הנדסאי אלקטרוניקה בעל 40 שנות ניסיון בתחום האלקטרוניקה והתקשורת.

עבדתי כ-35 שנים בחברת החשמל כאחראי על תחום ה-RF הכולל בדיקת הפרעות אלקטרומגנטיות ספקטרליות הנגרמות מקווי החשמל, מדידות שידור של מערכות קשר VHF,UHF, סלולר, מכ"מ ומיקרוגל ואחראי בטיחות קרינת אלמ"ג RF .

במסגרת עבודתי עברתי התמחות בבדיקות ספקטרליות במפעל Electrometrics בארה"ב + ניסיון בבדיקות הנ"ל עם חברת החשמל של ווירג'ניה "Vepco".

כמו כן עברתי התמחות בבדיקות EMC בגרמניה עם חברת "Schaffnner" ברלין וקורסי EMC במעבדות "חרמון" בבנימינה.

כיום אני בודק קרינה בעל הסמכה של אגף הקרינה במשרד להגנת הסביבה והסמכה מיוחדת של הרשות הלאומית להסמכת מעבדות.

אני מרצה בתחומי ה-RF ומעביר קורסים לעובדי חברת החשמל ואחרים.

ברשותי ציוד מדידה רב וחדיש במיוחד הן בתחומי בדיקות הקרינה בתחום RF ו-ELF (ציוד שלא נמצא אצל בודקי הקרינה הפרטיים) ,

כמו כן ברשותי ציוד מדידה ספקטרלי הכולל אנטנות מדידה, נתחי ספקטרום ומדי הספק לאיתור ומדידת עוצמת מקורות קרינה שונים בכל תחומי התדרים.

להלן דוגמא לבדיקת קרינה: